O autorze
Bardzo lubię gotować, jeść oraz karmić przyjaciół i sąsiadów. A od trzech lat intensywnie biegam (przebiegnięte ponad 5000 km i 4 półmaratony, już z zejściem poniżej 2h:)))...ale pisać będę po raz pierwszy….
Na moim blogu znajdziecie łatwe przepisy, z powszechnie dostępnych składników - te, które sprawdzają się w moim domu. Pracuję na pełny etat, podróżuję służbowo, mam dwoje dzieci i ciągle poszukuję przepisów dla zabieganych…Poza tym nie mam bio –ekologicznego świra, ani męża fotografa, ani dobrego aparatu i ekstra oświetlenia, ale dużo pozytywnej energii, chęci próbowania i eksperymentowania… Zapraszam Was do wspólnej kulinarnej przygody...
Polecam:wspaniałe torty
Wszystko, czego potrzebujecie w kuchni i kursy kulinarne

Pieróg

Pierożki z truskawkami
Pierożki z truskawkami M.Kozyra
Sezon truskawkowy wykorzystajmy do maksimum. Takie oto pierożki z truskawkami ulepicie szybko i bezboleśnie. Świetny przepis na ciasto pierogowe można wykorzystać do pierogów z jagodami i z czym tylko chcecie!

Składniki na ok. 30 pierogów

500g mąki
1 jajko
1 szklanka ciepłej wody
500g truskawek

1. Połączyć składniki ciasta, wyrobić aż będzie gładkie. Niech odpocznie 30 minut. Potem rozwałkuj, wytnij, nałóż pokrojone truskawki. Gotuj w osolonej wodzie, polej śmietaną. Jedz i delektuj się!
Trwa ładowanie komentarzy...